Mustafa Bal
Mustafa Bal
10 July 2014 Thursday
mustafabal@mynet.com
Et ve süt fiyatı cep yakıyor

Ramazan ayıyla birlikte gıda fiyatları zamlandı. Tarım ürünlerindeki fiyat artışına kuraklık ve don olayları gerekçe gösterilirken, en büyük tartışma et ürünlerinde yaşandı. Dana kuşbaşının kilosu marketlerde 25-30 lira seviyesine geldi. Artışa gerekçe olarak; besici ve toptancıların et satışını yavaşlattıkları iddiası ortaya atıldı. Ancak onlar da yem ve hammadde fiyatlarınındaki artışı yansıttıklarını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2012 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre arttı. Artış oranları sırasıyla yüzde 12,3 ile yüzde 10,7 oldu. Artış 2013’te de devam etti. Büyükbaş hayvan sayısı 2012’ye göre yüzde 3,6, küçükbaş hayvan sayısı yüzde 7,6 arttı. 2014 başı itibariyle sığır sayısı 14 milyon 415 bin baş, koyun sayısı 29 milyon 284 bin baş, keçi sayısı ise 9 milyon 226 bin baş olarak gerçekleşti. Ancak bu artışlar et fiyatlarında istikrar için yeterli olmadı. Son yıllarda et fiyatlarına gelen zamlar başdöndürdü. Resmi verilere göre 2010 başında 21,50 lira civarında olan etin perakende kilosu 2014’e 26 liradan başladı. Mutfaklarda en çok kullanılan dana kuşbaşının kilosu halihazırda marketlerde ortalama 30 liradan satılıyor. Antrikot’un fiyatı 40-50, bonfileninki ise 60-70 lira arasında değişiyor.

Et fiyatındaki artışla ilgili Cihan’a değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri başta yem ve akaryakıt olmak üzere öncelikle maliyet artışına dikkat çekti. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, bu yüzden sadece son dönemde 1,5 liraya varan artış yaşandığı belirterek, ayrıca yaşanan kuraklığa da vurgu yaptı. Tunç’un market fiyatları ile ilgili yorumu şöyle: “Bu arz ve talep ile ilgili bir konu. Yani üretici tarafında 1-1,5 lira fiyat artışı vardır, bu marketlere 5-10 lira gibi yansımıştır. Dileyen ürünlere dilediği bedeli biçiyor. Bunu engelleme imkânımız yok. Burada önemli olan tüketicinin fiyatları araştırmaları, buna göre satın almalarıdır.”

Sektörün bir diğer temsilcisi Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların 2013 yazından bu yana besi maliyetlerine bağlı olarak kademeli arttığını dile getirdi. Bılıkçı, “Besilik materyal, besiye başlangıç fiyatını artıran bir unsur. Besilik, kesimlik hayvan arzında da daralma oldu. Ancak şu anda besicinin kesime gelen hayvanını tutarak fiyat artırmayı talep etmesi, bu yönde yayılan söylentiler artışta en büyük etkendir. Kesecek hayvan buluyoruz ancak diledikleri fiyatı verirsek.” dedi. Fiyatlardaki artışın devam edeceğini düşünen Bılıkçı, ancak hayvan varlığında bolluk olması durumunda ortamın durulacağını vurguladı.

SÜTÜN LİTRESİ 2,5 LİRA

Süt fiyatında da en az et kadar artış yaşandı. Yine TÜİK’in verilerine göre 2013 yılında toplam süt üretimi 2012’ye göre yüzde 4,7 arttı. Geçen yıl toplam süt üretimi 18 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu miktarın yüzde 91,4’ünü inek sütü, yüzde 6’sını koyun sütü, yüzde 2,3’ünü keçi sütü ve yüzde 0,3’ünü ise manda sütü oluşturdu. Sütün perakende kilo fiyatı da 2013 yılı itibarı ile ortalama 2,35 TL idi. Bu fiyat, Ocak 2014 itibarı ile 2,50 liraya yükseldi. Süt üreticileri de fiyatlardaki artışı maliyetlere bağladı. Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği (ASÜD) Genel Sekreteri İsmail Mert, “Süt fiyatlarının geçen seneye göre artmasının en önemli nedeni kuraklık ve iklim dolayısıyla yem ile hammadde fiyatlarının artmasıdır. Çünkü yem giderleri, sütü meydana getiren giderlerin yüzde 70’ini teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı. Mert, şu an yem ve hammadde üretiminde net bir tablo olduğunu; kısa vadede süt fiyatlarını etkileyecek bir durumun bulunmadığını anlattı. Süt fiyatlarının sonbahara kadar durgun seyredeceğini söyledi.

Önde gelen süt üreticilerinden Yörsan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük ise süt üretiminde daralma yaşandığını vurguladı. Kasım 2013 ile Mart 2014 arasında çok hayvan kesildiğini belirterek, süt üretiminin de bu yüzden azaldığını kaydetti. Yörük, “Kesimlerin yanında havaların sıcaklığı da süt arzını aşağı çekti. Geçen seneye göre arzda eksilerdeyiz. Bunda tabii turizmin ve tüketimin artması da etken. Şu an süt bulma adına bir sıkıntı var.” dedi. Sıcak geçmesi beklenen Temmuz ve Ağustos aylarında arzda sorun yaşanacağını öngören Yörük, “Buna bağlı olarak Eylül ayında bir fiyat oynaması olabilir. Süt, Eylül sonrasında sene sonuna dek belli bir fiyatta gider ama belki ufak artışlar olur. Ama sonrasında fiyatların çokluğundan tüketici rahatsız olacaktır. Bunun ardından fiyatlarda bir geri gelme olabilir. Bu durum tüketicinin cebi ile orantılı. Yani 6-7 ay içinde yüzde 20 zam yaparsınız, tüketici tepki verir ve geri gelme olur. Bu tabii bir tahmin, ihtimal.” diye konuştu.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
300x250 reklam alanı
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün karşılaştığınız olaylar size geçmişte derin iz bırakmış olayları hatırlatabilir. İstekleriniz artıyor ve radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzular duyuyorsunuz. Ancak kendinizi fazla zorlamayın ve güçlü kişileri karşınıza almayın. Daha doğrusu güç mücadelesi yapmaktan kaçınmanız gereken bir dönemdesiniz. Arkadaşlarınız ve özellikle bilgisine güvendiğiniz kişiler ile ilgili düşüncelerinizin derinleştiği bir dönemdesiniz ve isteklerinizi arkadaşlarınızın aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Daha önce bildiğinizi düşündüğünüz konular ile ilgili noksan bilgiye sahip olduğunuzun farkına varacak ve ilginç araştırmalar yapacaksınız. Bugün kendinizi daha özgür hissedeceksiniz.
BOĞA BURCU YORUMU
Sabah rüyası görebilir ve heyecan ile uyanabilirsiniz. Yüksek idealleriniz olabilir ve bu arada eskiden inandığınız veya önemsediğiniz şeylerin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bugün karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandırabilir. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak ve sanatçılar ile tanışmak duygularınızı harekete geçirecek. Bugün geleceğe yönelik hayaller kurabilirsiniz ancak hayallerinizi ve projelerinizi şimdilik anlatmasanız iyi olacak. Farklı ortamlar ve özellikle hayal gücünüzü harekete geçiren konular ve kişiler keyfinizi yerine getirecek ve karmaşık düşüncelerden uzaklaşacaksınız.
İKİZLER BURCU YORUMU
Güne endişeli başlayabilirsiniz ve ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu arada olumsuz sezgiler içinde olabilirsiniz. Ancak sezgiler yerine aklınız ile hareket ederseniz, daha başarılı olacaksınız. Yanılgılar ve yanıltıcı durumlar ile fazla ilgilenmeyin ve inancınızı sarsan kişiler ve konulardan uzaklaşın. Daha önce ihmal edilmiş konular gündeme gelebilir ve bu kez yarım kalmış işlerinizi tamamlayabilirsiniz. Veya yarım kalmış işlerinizi bitirmek için harekete geçebilirsiniz. İş arkadaşlarınız ile iletişiminiz güçleniyor ve eski sorunlarınızı çözümlemek için arkadaşlarınızın ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Sabırsız ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat bugün dikkatli davranacaksınız. Özellikle sabah rüyalarınız sizin için çok etkileyici olacak. Gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilir ve duygularınızın yükseldiğini hissedebilirsiniz. Gizli idealleriniz olabilir ve bunları kendinize saklamayı başarabilirsiniz. Sezgilerinizin yükseldiği bir gün... İçinizden yükselen sesi önemseyin ve zaten dikkatinizi çekecek. Bugün sezgileri kuvvetli kişiler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca hayal gücü gerektiren konular ile ilgili çalışma yapan kişiler ve sanatçılar ile karşılaşabilirsiniz ve siz de sanatsal faaliyetlere ilgi duyabilirsiniz. Hırslarınızı denetlemeyi başarabilirsiniz.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgili duygularınız değişiyor ve artık daha farklı düşünüyorsunuz. Bu arada üzerinizde baskı duygusu uyandıran her ne var ise, tüm bunların sizi özgürleştirdiğinin farkına varacaksınız. Geleneklerin ve önemsediğiniz kişilerin davranışlarını eleştirebilirsiniz ve isyankar bir tavır içinde olabilirsiniz. Fakat isteklerinizi gerçekleştirmek için düşüncelerinizi ve davranışlarınızı değiştirmeyi başaracaksınız. Bugün yaratıcılığınızı ortaya koyabilirsiniz. Veya yaratıcı kişiler ile karşılaşabilir ve heyecan duyabilirsiniz. Tabii aynı zamanda huzursuzluk hissetmeniz de mümkün. Fakat hareket halinde olmak ve çalışmak sizi rahatlatacak.
BAŞAK BURCU YORUMU
Meydana gelen olayların inancınızı test ettiğini düşünebilirsiniz ve eski ideallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Sabah rüyalarınız çok etkileyici olabilir ve duygular sizi yönetebilir. Beslenme alışkanlığınızı ve sisteminizi değiştirmek için harekete geçebilirsiniz. Bu arada gizli istekleriniz ve geleceğe yönelik farklı niyetlerinizi olabilir. İsteklerinizi gerçekleştirmek için acele etmeyeceksiniz ve şimdilik gelişmeleri izleyeceksiniz. Kendinize olan güveninizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve başkalarına imkansız gibi görünen, size olabilirmiş gibi gelecek. Üstelik saygın çevreler sizi destekleyecek. Endişeleriniz olsa bile iyimser bir tavır içinde olacaksınız.
TERAZİ BURCU YORUMU
Kendinizi özgür hissetmenin hafifliğini hissedebilirsiniz. Ancak yenilenmek ve değişim sizi zorluyor... Geçmişte yaşadığınız ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz. Ölüm ve ölüm ötesi ile ilgili konular dikkatinizi çekebilir. Aslında yaşantınızda değişiklik yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz ve yakınlarınızın yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz. Böylece hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirebilirsiniz. Sert ve zor olaylar karşısında daha yapıcı bir tavır içinde bulunmak için gayret gösterin. İlginç kişilerden etkilenmiş olabilirsiniz ve hayata farklı bakabilirsiniz... Ancak aceleci davranmayın ve güç gösterilerinde bulunmaktan kaçının.
AKREP BURCU YORUMU
Sabah rüyaları görmüş olarak uyanabilirsiniz ve bir süre gördüklerinizin etkisi ile yatabilirsiniz. Rüyalarınızı önemseyin... Bugün ideallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Hayallerinizi gerçekleştireceğinize olan inancınız yükselecek. Bu arada geçmişte yaşadığınız olaylar, çocukluk günleriniz ve en derin duygularınız uyanabilir... Hayallerin dağıtıcı etkisinden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Bugün sanatsal faaliyetler ve sanatçılar ile birlikte olmak sizi heyecanlandıracak. Günün ilerleyen saatlerinde kendinizi şanslı hissedeceğiniz olaylar ile karşılaşabilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Karmaşık duygularınız ve değişik hayalleriniz olabilir. Ancak bütün bunlar dikkatinizi dağıtabilir. Endişelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Özellikle hemen yapılması gereken işleriniz olabilir ve siz bunlardan kaçıyor olabilirsiniz. Ancak bugün ilginç çözümleriniz olabilir ve endişelerden uzaklaşıp ne yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. En azından ideallerinizin değiştiğini ve olaylara daha evrensel bir açıdan bakmaya başladığınızı anlayabilirsiniz. Bugün dağınık olabilirsiniz fakat günün ilerleyen saatlerinde duygularınız değişecek ve daha özgür ve çözümleyici bir tavır içine gireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve sabah rüyalarının etkisi ile duygularınız yükselecek. Rüyalarınızı hatırlayabilirsiniz, dikkatli inceleyin. Hatırlamıyorsanız üstünde fazla durmayın ve yükselen duygularınız ile ideallerinizi gözden geçirin. Bugün inancınızın yükseldiğini hissedeceksiniz ve içinizden yükselen sesi önemseyeceksiniz. Daha doğrusu sezgilerinize güvenin ve bazı karışıklıklar olsa bile bunlarla başa çıkabileceğinize inanın. Bu arada güç mücadelesi yapmak yerine yapıcı ve olumlu duygularınızı yükseltmek için gayret gösterin. Bugün hayata ve olaylara bakış açınızı değiştirecek kişiler ile karşılaşabilirsiniz.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 web yazılım & seo by mistix.net